CyberPower OL750RTHD Smart App Online UPS Systems
SKU: OL750RTHD
More from the Manufacturer
  • Capacity: 750 VA / 750 W
  • High Density: 2U Size
  • Power Factor (PF): 1
  • Topology: Double-Conversion
  • Waveform: Sine Wave
  • Output: 100, 110, 115, 120, 125 Vac User Configurable ±2%
  • Runtime (half/full): 14 minutes / 5 minutes
  • Plug type & cord: NEMA 5-15P
  • Outlet types: 8 � NEMA 5-15R, 4 Switchable
  • Communication ports: USB, Serial, SNMP, EPO
  • Management software: PowerPanel® Business Edition
  • Remote management: Yes, RMCARD205 Optional
  • Warranty: 3 year
10 in stock
Shipping calculated at checkout
Details
More from the Manufacturer
  • Capacity: 750 VA / 750 W
  • High Density: 2U Size
  • Power Factor (PF): 1
  • Topology: Double-Conversion
  • Waveform: Sine Wave
  • Plug type & cord: NEMA 5-15P
  • Warranty: 3 year
Specifications
Additional Warranty Information:
Three-year warranty (including batteries)
Alarm:
Battery Mode
Backup/Run Time (Full Load):
5 Minute
Backup/Run Time (Half Load):
14 Minute
Battery Capacity:
9000 mAh
Battery Characteristics:
Sealed
Battery Chemistry:
Lead Acid
Battery Size:
12V
Circuit Breaker:
Yes
Cord Length:
10 ft
Display:
LCD
EMI/RFI Noise Filter:
Yes
Energy Saving:
ECO Mode Efficiency >96%
Energy Star:
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
EPO Port:
Features:
Built-in Bypass Switch,Audible Alarm,Cold Start Function
Form Factor:
Rack/Tower
Hot Swappable:
Input Frequency:
40 Hz,70 Hz
Input Power Factor:
0.99
Input Voltage:
120 V AC
Input Voltage Range:
100 V AC - 125 V AC,60 V AC - 69 V AC
Limited Warranty:
3 Year
Load Capacity (VA):
750 VA
Load Capacity (Watt):
750 W
Manufacturer:
CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Website Address:
https://www.cyberpowersystems.com/
Maximum Operating Elevation:
9843 ft
Maximum Operating Temperature:
104°F (40°C)
Maximum Storage Elevation:
49213 ft
Minimum Operating Temperature:
32°F (0°C)
Network Management:
Dry Contact,SNMP/HTTP Remote Monitoring
Number of Batteries:
2
Output Frequency:
50 Hz,60 Hz
Output Power Factor:
1
Output Voltage:
100 V AC,110 V AC,115 V AC,120 V AC,125 V AC
Overload Protection:
Plug/Connector Type:
NEMA 5-15P
Product Color:
Black
Product Model:
OL750RTHD
Product Series:
Smart App Online UPS
Product Type:
Double Conversion Online UPS
Rack Height:
2U
Receptacle Detail:
8 x NEMA 5-15R
Receptacle Type:
NEMA 5-15P
Replaceable Battery:
Serial Port:
Sound Emission (A-Weighted):
42.8 dB(A)
Status Indicators:
LED Indicators:
Power On (White)
Storage Relative Humidity:
0% - 95%
Storage Temperature:
5°F (-15°C) - 113°F (45°C)
Surge Energy Rating:
710 J
Surge Suppression:
Thermal Dissipation:
67.11 W